Individuals elected, appointed to churchwide boards

Mennonite Church USA

Individuals elected, appointed to churchwide boards

The following persons have been affirmed or appointed to the governing boards of Mennonite Church USA agencies:
Mennonite Church USA Executive Board
The moderator, moderator-elect and 14 members are elected by the Delegate Assembly. The Executive Board appoints up to four additional members. Members are eligible to serve two full four-year terms.
 
Members elected at the denominational convention at Pittsburgh in July 2011:
·   Elizabeth Soto Albrecht (moderator-elect and moderator, 2011–15), Lancaster, Pa., Laurel Street Mennonite Church, Lancaster Conference
·   James E. Beitler, Jr. (2nd term, 2011–15), Berne, Ind., Emmaus Road Mennonite Fellowship, Central District Conference
·   David Boshart (2nd term, 2011–15), Parnell, Iowa, West Union Mennonite Church, Central Plains Conference 
·   Charlotte Hardt (2nd term, 2011–15), Spokane, Wash., Menno Mennonite Church, Pacific Northwest Conference
·   Larry Hauder (1st term, 2011–15), Boise, Idaho, Hyde Park Mennonite Church, Pacific Northwest Conference
·   Nancy Heisey (1st term, 2011–15), Harrisonburg, Va., Community Mennonite Church, Virginia Conference
·   David Sutter (2nd term, 2011–15), South Bend, Ind., Kern Road Mennonite Church, Indiana-Michigan Conference
Continuing members previously elected by Delegate Assembly:
·   Dick Thomas (moderator, 2011–13), Ronks, Pa., Ridgeview Mennonite Church, Atlantic Coast Conference
·   Addie Banks (2nd term, 2009–13), Bronx, N.Y., King of Glory Tabernacle, Lancaster Conference
·   Tina Begay(1st term, 2009–13), Bloomfield, N.M., Light of Life Mennonite Church, Mountain States Conference
·   Merrill Moyer (2nd term, 2009–13), Souderton, Pa., Souderton Mennonite Church, Franconia Conference
·   Juanita Nuñez (1st term, 2009–13), Ocoee, Fla., Iglesia Cristiana Ebenezer, Southeast Conference
·   Nisha Subaiya Springer (1st term, ends 2013), Plano, Texas, Peace Mennonite Church, Western District Conference,was appointed by the Executive Board to complete the unfinished term of Elizabeth Soto Albrecht (nominated for moderator-elect).
 
Members appointed by the Executive Board:
·   Samuel Voth Schrag (1st term, ends 2013), St. Louis, Mo., St. Louis Mennonite Fellowship, Illinois Conference
·   Patricia Shelly (2nd term, 2009–13), Newton, Kan., Bethel College Mennonite Church, Western District Conference
·   Don Schmidt (1st term, 2011–15), Newton, Kan., First Mennonite Church, Western District Conference
·   Kenneth Thompson (2nd term, 2011–15), Bronx, N.Y., Friendship Community Church, Lancaster Conference  
 
The Executive Board is listed online at http://www.mennoniteusa.org/Default.aspx?tabid=348.
Everence
Four board members are elected by the Delegate Assembly; up to eight are appointed by the Everence board subject to confirmation by the Executive Board; and three are appointed by other Anabaptist denominations participating in Everence. The majority of members must be from Mennonite Church USA. Members are eligible to serve three full four-year terms. Everence terms begin January 1 and end December 31 of the years listed.
Members elected at the denominational convention at Pittsburgh in July 2011:
·   Duane Oswald (2nd term, 2012–16), Fresno, Calif., Mennonite Community Church, Pacific Southwest Conference
Continuing members previously elected by Delegate Assembly:
·   LaVern Yutzy (chair, 3rd term, 2010–13), Lititz, Pa., Landisville Mennonite Church, Lancaster Conference
·   Sandra Vielman (1st term, 2010–13), Goshen, Ind., Iglesia Menonita del Buen Pastor, Indiana-Michigan Conference
Continuing members appointed by Everence board:
·   Jennifer Landis (1st term, 2008–11), Souderton, Pa., Franconia Mennonite Church, Franconia Conference
·   Dwight J. McFadden, III (1st term, 2010–13), Millersburg, Ohio, Millersburg Mennonite Church, Ohio Conference
·   Larry Nikkel (1st term, 2008–11), Wichita, Kan., Hillsboro Mennonite Church, Mennonite Brethren
·   Paul Quiring (2nd term, 2010–13), Fresno, Calif., College Community, Mennonite Brethren
·   Pat Swartzendruber (2nd term, 2009–12), Harrisonburg, Va., Park View Mennonite Church, Virginia Conference
·   Donna M. Voth (1st term, 2010–13), Topeka, Kan., Southern Hills Mennonite Church, Western District Conference
Continuing members appointed by other Anabaptist denominations:
·   Andrew Eversole, Goshen, Ind., Conservative Mennonite Conference
·   Stephen M. Lane, Elizabethtown, Pa., Brethren in Christ
·   J. David von Gunten, Fort Wayne, Ind., Missionary Church
 
MennoMedia
Five members are from Mennonite Church USA (three elected by the Delegate Assembly and two appointed by the Executive Board); three members are from Mennonite Church Canada. Members are eligible to serve three full four-year terms.
Members elected at the denominational convention at Pittsburgh in July 2011:
·   Rachel S. Gerber (2nd term, 2011–15), Charlottesville, Va., Charlottesville Mennonite Church, Virginia Conference
·   Ken Hawkley (1st term, 2011–15), Homewood, Ill., Community Mennonite Church, Central District and Illinois conferences
Continuing members previously elected by the Delegate Assembly:
·   Marco Güete (1st term, 2009–13), Sarasota, Fla., Ashton Mennonite Church, Southeast Conference
 
Members appointed by the Mennonite Church USA Executive Board:
·   Charlotte Derksen (1st term, 2011–15), Seattle, Wash., Evergreen Mennonite Church, Pacific Northwest Conference
·   Joseph Lapp (2nd term, 2009–13), Harrisonburg, Va., Parkview Mennonite Church, Virginia Conference
Members serving from Mennonite Church Canada:
·   Abe Bergen (2nd term, 2007–11), Winnipeg, Man., Bethel Mennonite Church, Mennonite Church Manitoba
·   Dan Jack (2nd term, 2009–13), Calgary, Alb., First Mennonite Church, Mennonite Church Alberta
·   Joan Pries (1st term, 2009–13), Kitchener, Ont., Waterloo-Kitchener United Mennonite Church, Mennonite Church Eastern Canada
Board chair to be determined.
 
Mennonite Education Agency
Six board members are elected by the Delegate Assembly, five are appointed by the Executive Board and up to two additional members are selected by MEA with confirmation by the Executive Board. Members are eligible to serve three full four-year terms.
 
Members elected at the denominational convention at Pittsburgh in July 2011:
·   Ramiro Hernandez (1st term, 2011–15), Washington, Iowa, Washington Mennonite Church, Central Plains Conference
·   Marlene Kropf (1st term, 2011–15), Elkhart, Ind., Belmont Mennonite Church, Indiana-Michigan Conference
·   Janet Elaine Rasmussen (2nd term, 2011–15), Urbana, Ill., First Mennonite Church of Champaign-Urbana, Central District and Illinois Conferences
·   Carol Roth (1st term, 2011–15), Clinton, Miss., Open Door Mennonite Church, Gulf States Conference
 
Continuing members previously elected by Delegate Assembly:
·   Noel Santiago (2nd term, 2009–13), Souderton, Pa., Blooming Glen Mennonite Church, Franconia Conference
·   One open position due to board member resignation, August 2011
Members appointed by Executive Board:
·   James L. Rosenberger (chair, 3rd term, 2009–13), State College, Pa., University Mennonite Church, Allegheny Conference
·   Malinda Berry (1st term, 2011–15), Richmond, Ind., Berkey Avenue Mennonite Fellowship, Indiana-Michigan Conference
·   Lin Rush (1st term, 2011–15), Portland, Ore., Portland Mennonite Church, Pacific Northwest Conference
·   John Stahl-Wert (3rd term, 2009–13), Pittsburgh, Pa., Pittsburgh Mennonite Church, Allegheny Conference 
·   Roy Williams (1st term, 2011–15), Land o’ Lakes, Fla., College Hill Mennonite Church, Southeast Conference
Member appointed by the MEA board subject to confirmation by Executive Board:
·   Basil Marin (2nd term, 2011–15), Harrisonburg, Va., New Song Anabaptist Fellowship, Virginia Conference
Mennonite Mission Network
Seven board members are elected by the Delegate Assembly, six are appointed by the Executive Board and up to two additional members are selected by the Mission Network with confirmation by the Executive Board. Members are eligible to serve three full four-year terms.
 
Members elected at the denominational convention at Pittsburgh in July 2011:
·   Steve Breidigan (1st term, 2011–15), Douglassville, Pa., Vincent Mennonite Church, Franconia Conference
·   Russell Jensen (1st term, 2011–15), Elkhart, Ind., Belmont Neighborhood Fellowship, Indiana-Michigan Conference
·   Tanya Ortman (2nd term, 2011–15), Kansas City, Mo., Rainbow Mennonite Church, Western District Conference
·   Steve Penner (2nd term, 2011–15), Reedley, Calif., First Mennonite Church, Pacific Southwest Conference
·   Tonya Ramer Wenger (3rd term, 2011–15), Hutchinson, Kan., First Mennonite Church, Western District Conference
 
Continuing members previously elected by the Delegate Assembly:
·   Madeline Maldonado (1st term, 2009–13), Lehigh Acres, Fla., Iglesia Menonita Arca de Salvación, Southeast Conference
·   Mattie Marie Mast (2nd term, 2009–13),Dalton, Ohio, Sonnenberg Mennonite Church, Ohio Conference
 
Members appointed by the Executive Board:
·   G. Craig Maven (chair, 3rd term, 2011–15), Harrisonburg, Va., Harrisonburg Mennonite Church, Virginia Conference
·   Andrew Bodden (1st term, 2011–15), Plantation, Fla., Iglesia Menonita Encuentro de Renovación, Southeast Conference
·   Sunoko Lin (1st term, 2009–13), Van Nuys, Calif., Maranatha Indonesian Christian Fellowship, Pacific Southwest Conference
·   Lee Schmucker (3rd term, 2009–13),Wichita, Kan., Hope Mennonite Church, Western District Conference
·   Jose Ortiz (2nd term, 2009–13), Goshen, Ind., Iglesia Menonita del Buen Pastor, Indiana-Michigan Conference
·   Leroy Kauffman (3rd term, 2011–15), Clyde, N.C., Asheville Mennonite Church, Virginia Conference
 
Members selected by Mennonite Mission Network with confirmation by the Executive Board:
·   Loren E. Horst (3rd term, 2011–15, VMBM),president, Virginia Mennonite Board of Missions, Harrisonburg, Va., Zion Mennonite Church, Virginia Conference
·   Nelson Okanya (1st term, 2011–15, EMM), president, Eastern Mennonite Missions, Salunga, Pa., Lancaster Conference
The Mennonite
Three board members are elected by the Delegate Assembly, three are appointed by the Executive Board, and up to two additional members are appointed by the board of The Mennonite with confirmation by the Executive Board. Members are eligible to serve three four-year terms.
Members elected at the denominational convention at Pittsburgh in July 2011:
·   Steve Edwards (1st term, 2011–15), Goshen, Ind., College Mennonite Church, Indiana-Michigan Conference
·   Gerald Mast (3rd term, 2011–15), Bluffton, Ohio, First Mennonite Church, Central District Conference
Continuing member previously elected by Delegate Assembly:
·   Susan Sommer (chair, 3rd term, 2009–13), Tremont, Ill., First Mennonite Church of Morton, Illinois Conference
Members appointed by Executive Board:
·   Sarah Kraybill Burkhalter (2nd term, 2011–15), Seattle, Wash., Seattle Mennonite Church, Pacific Northwest Conference
·   Barth Hague (2nd term, 2011–15), Newton, Kan., Shalom Mennonite Church, Western District
·   Sheri Wenger (1st term, 2011–15), Lancaster, Pa., Pilgrims Mennonite Church, Lancaster Conference
Members appointed by the board of The Mennonite with confirmation by the Executive Board:
·   Jason Moyer (2nd term, 2011–15), Iowa City, Iowa, member of Salford Mennonite Church, Franconia Conference; currently attending First Mennonite Church, Central Plains Conference
Leadership Discernment Committee
Four members are nominated by the Constituency Leaders Council (CLC) and elected by the Delegate Assembly, and four are appointed by the Executive Board. Members are eligible to serve two full
four-year terms or partial terms.
Members elected at the denominational convention at Pittsburgh in July 2011 after nomination by the CLC:
·   Duncan Smith (chair, 2nd term, 2011–15), Beaverton, Ore., Portland Mennonite Church, Pacific Northwest Conference
·   Kim Vu Friesen (1st term, 2011–15), Minneapolis, Minn., Emmanuel Mennonite Church, Central Plains Conference
Continuing members previously elected by Delegate Assembly after nomination by CLC:
·   Paula Brunk Kuhns (1st term, 2009–13), Colorado Springs, Colo., Beth-El Mennonite Church, Mountain States Conference
·   Horace McMillon (1st term, 2009–13), Jackson, Miss., Open Door Mennonite Church, Gulf States Conference
Members appointed by Executive Board:
·   Dionicio Acosta (2nd term, 2011–15), Lancaster, Pa., New Holland Spanish Mennonite Church, Lancaster Conference
·   Edith Landis (1st term, 2009–13), Telford, Pa., Zion Mennonite Church, Eastern District Conference
·   George Stoltzfus (2nd term, 2011–15), Lititz, Pa., Landisville Mennonite Church, Lancaster Conference
·   Louise Wideman (2nd term, 2011–15), Bluffton, Ohio, First Mennonite Church, Central District Conference

Copyright ©2011 Mennonite Church USA