Board members affirmed, appointed at biennial Delegate Assembly

ELKHART, Ind. (Mennonite Church USA)—The following first-term nominees for churchwide boards were affirmed July 1 during Mennonite Church USA’s June 30 – July 4, 2015, Delegate Assembly in Kansas City, Missouri. All terms are four years in length.

  • David Boshart, Wellman, Iowa, moderator-elect (two years)/moderator (2 years), Executive Board
  • Diane Zaerr Brenneman, Wellman, Iowa, Executive Board
  • Jim Caskey, Goshen, Indiana, Executive Board
  • Michelle Dula, Lancaster, Pennsylvania, Executive Board
  • Leslie Francisco, III, Hampton, Virginia, Executive Board
  • Phil Rich, Archbold, Ohio, Executive Board
  • Lee Schmucker, chair, Wichita, Kansas, MennoMedia board
  • Janet Buschert, Eagle, Idaho, MennoMedia board
  • Susan Hertzler Burkholder, Denver, Colorado, Mennonite Mission Network board
  • Cindy Cumberbatch, Tampa, Florida, Mennonite Mission Network board
  • Maribel Hinojosa, College Station, Texas, MHS board
  • Don Tyson, Harrisonburg, Virginia, MHS board
  • Duane Stoltzfus, Goshen, Indiana, The Mennonite board
  • Sharon Waltner, chair, Parker, South Dakota, Leadership Discernment Committee

Affirmed for second terms were:

  • Larry Hauder, Boise, Idaho, Executive Board
  • Nicole Francisco Bailey, Hampton, Virginia, Everence board
  • Ramiro Hernández, Washington, Iowa, Mennonite Education Agency board
  • Marlene Kropf, Port Townsend, Washington, Mennonite Education Agency board
  • Carol Roth, Clinton, Mississippi, Mennonite Education Agency board
  • Steve Breidigan, Douglassville, Pennsylvania, Mennonite Mission Network board
  • Russell Jensen, Elkhart, Indiana, Mennonite Mission Network board
  • Rolando Santiago, Lancaster, Pennsylvania, MHS board
  • Steven Edwards, Goshen, Indiana, The Mennonite board
  • Kim Vu Friesen, Minneapolis, Minnesota, Leadership Discernment Committee

Affirmed for third terms were:

  • Duane Oswald, chair, Fresno, California, Everence board
  • Steve Penner, Reedley, California, Mennonite Mission Network board

Board members appointed or confirmed by the Executive Board (first terms) were:

  • Joyce Kusuma, Upland, California, Executive Board
  • Zenobia Sowell-Bianchi, Chicago, Illinois, Executive Board
  • Rafael Barahona, Jr., Goshen, Indiana, MennoMedia board
  • John Yordy, Goshen, Indiana, Mennonite Education Agency board
  • Jodi Miller, Walnut Creek, Ohio, Mennonite Mission Network board
  • Aaron Kauffman, Harrisonburg, Virginia, Mennonite Mission Network board
  • Karen Howard, Pittsburgh, Pennsylvania, Leadership Discernment Committee
  • Nan Kanagy, Bedford, Ohio, Leadership Discernment Committee
  • Cal Zehr, Tiskilwa, Illinois, Leadership Discernment Committee

Board members appointed or confirmed by the Executive Board (second terms) were:

  • Lin Rush, Portland, Ore., Mennonite Education Agency board
  • Tom Stuckey, West Unity, Ohio, Mennonite Education Agency board
  • Roy Williams, Land O’Lakes, Florida, Mennonite Education Agency board
  • Andrew Bodden, Plantation, Florida, Mennonite Mission Network board
  • Nelson Okanya, Salunga, Pennsylvania, Mennonite Mission Network board

Board members appointed or confirmed by the Executive Board (third terms) were:

  • Basil Marin, Harrisonburg, Virginia, Mennonite Education Agency board
  • Barth Hague, chair, Newton, Kansas, The Mennonite board
  • Sarah Kraybill Burkhalter, Seattle, Washington, The Mennonite board

Continuing board members (both appointed and affirmed) are:

  • Executive Board (affirmed): Samuel Voth Schrag, St. Louis, Missouri; Patty Shelly, moderator, Newton, Kansas; Nisha Subaiya Springer, Plano, Texas; Joy Sutter, East Norriton, Pennsylvania
  • Executive Board (appointed): Tina Begay, Bloomfield, New Mexico; Yvonne Diaz, Terlingua, Texas; Earl Kellogg, Champaign-Urbana, Illinois, and Tucson, Arizona; Isaac Villegas, Durham, North Carolina
  • Everence board (affirmed): Karen Lehman, Furlong, Pennsylvania; Sandra Vielman, Goshen, Indiana
  • MennoMedia board (affirmed): Marco Güete, Sarasota, Florida
  • MennoMedia board (appointed): Joseph Lapp, Harrisonburg, Virginia
  • Mennonite Education Agency board (affirmed): Addie Banks, Bronx, New York; Judy Miller, chair, Othello, Washington; Noel Santiago, Souderton, Pennsylvania
  • Mennonite Education Agency board (appointed): Lynnette Bontrager, Archbold, Ohio
  • Mennonite Mission Network board (affirmed): Barry Bartel, Golden, Colorado; Mattie Marie Mast, Dalton, Ohio
  • Mennonite Mission Network board (appointed); Sunoko Lin, Van Nuys, California; Madeline Maldonado, Fort Myers, Florida
  • MHS board (affirmed): Ertell Whigham, Harleysville, Pennsylvania
  • The Mennonite board (appointed): Shé Hall, Hampton, Virginia; Jason Moyer, Canton, Ohio; Sheri Wenger, Lancaster, Pennsylvania
  • Leadership Discernment Committee (affirmed): Paula Brunk Kuhns, Colorado Springs, Colorado; Horace McMillon, Jackson, Mississippi
  • Leadership Discernment Committee (appointed): Edie Landis, Telford, Pennsylvania

To nominate names of people to serve on churchwide boards, complete this online form. For more information on each board, see “Nominees for churchwide boards” and the Leadership Discernment Committee report to delegates.

###

—Mennonite Church USA staff